Opis
Przekładnia planetarna służy do redukcji obrotów z elementu podającego na element odbierający.
Poprzez odpowiednie dobranie przełożenia możemy uzyskać wymaganą prędkość obrotową.
Przekładnie planetarne, inaczej przekładnie obiegowe, składają się z kilku kół zębatych: wewnętrznego, zewnętrznego oraz kilku kół obiegowych, w zależności od parametrów danej przekładni.
Wyróżniamy przekładnie planetarne:
– kątowe z wyjściem pod kątem prostym względem silnika napędowego,
– proste w wyjściem w osi silnika napędowego.
Dzięki swoim właściwościom przekładnie planetarne znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Od małych urządzeń modelarskich po ciężkie maszyny przemysłowe.
ZALETY
Główną zaletą przekładni planetarnej jest możliwość przenoszenia dużo większej mocy przez współpracę większej ilości kół zębatych w porównaniu do innych przekładni zębatych. Przy niezwykle zwartej budowie przekładnie obiegowe mogą przenosić duże obciążenia (wysoki moment obrotowy). Takie cechy umożliwiają podłączania silników o bardzo dużych mocach.
Następną z zalet jest równomierne rozłożenie obciążenia na każde z kół. Zastosowanie kół zewnętrznych, wewnętrznych oraz przynajmniej dwóch kół obiegowych pozwala na dzielenie momentów na każde z tych z kół.
ZASTOSOWANIE
Przekładnie planetarne mają szerokie zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. Najczęściej stosowane są przy aplikacjach z silnikami o bardzo dużych mocach: pojazdy budowlane, turbiny, pojazdy specjalne oraz maszyny do obróbki różnego rodzaju materiałów. Ogromne moce silnikowe oraz zmienne przeciążenia na wałku zdawczym pozwalają na długotrwałą oraz bezawaryjną pracę przekładni, nawet jeśli te gwałtownie wzrastają.
ZAPYTANIA
Ze względu na wielość wersji wykonań bardziej szczegółowe informacje na temat przekładni obiegowych dostępne są na zapytanie tel: 22 632-24-45, e-mail: kacperek@kacperek.pl